پای درس استاد

سلسله مباحث اعتقادی جناب استاد حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا عابدینی

پای درس استاد

سلسله مباحث اعتقادی جناب استاد حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا عابدینی

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده محمدحسین صالحی، افتخار دارم که از سال ۱۳۸۷ پای درس استاد عزیز و عظیم القدری درحوزه علمیه مقدسه قم هستم، و از همان آغاز طلبگیم از برکات علمی و معنوی ایشان بسیار استفاده برده ام.

جناب استاد حجت الاسلام والمسلمین عابدینی، که از تلامذه مراجع و آیات عظام اسلام هستند وخصوصاً ازمحضر بزرگانی مانند حضرات علامه حسن زاده آملی، آیت الله بهجت،علامه جوادی آملی، آیت الله ممدوحی، آیت الله بهاء الدینی، آیت الله محفوظی و... بهره برده اند، و از نظر فکری نیز بالأخص ممحّض در آثار و افکار علامه طباطبایی(رحمة الله علیه) میباشند.

استاد عابدینی شنبه ها در برنامه تلویزیونی سمت خدا (شبکه ۳) با صداوسیما همکاری دارند.

تاکنون درمحضر استاد عزیز دروس ذیل استفاده شده:

* از سال ۸۵ : درس شرح روایات معاد (از ابواب معاد بحار الانوار : ج۶و۷و۸) :
هفته ای یک جلسه، که کل مباحث در ۲۵بهمن۹۳ به پایان رسید.

* از سال ۹۰ : درس شرح تفسیر المیزان
یکشنبه و دوشنبه و سه شنبه (یک ساعت قبل اذان ظهر)
(آدرس فعلی: حدفاصل میدان معلم و میدان بسیج، مدرسه علمیه امام کاظم(ع)، ساختمان امام رضا(ع) همکف، مدرس۲۷ )
که فقط امکان حضور برادران می باشد.
تا ۱۱ دی ۹۷ در جلسه ۵۲۴ تا آخر تفسیر آیه ۲۵۷ سوره بقره (المیزان،ج۲ ص۳۴۷) به اتمام رسیده است، و شرح جلد دوم المیزان ادامه دارد.

* از سال ۹۱ : درس شرح روایات اصول کافی
چهارشنبه (یک ساعت قبل اذان ظهر)
(در همان مدرسه علمیه امام کاظم -علیه السلام-)
تا ۱۲ دی ۹۷ درجلسه ۲۶۷ : کتاب الحجّة کافی، باب۴۱- فی شأن «انا انزلنا»

* از سال ۹۲ : درس اسفار ( از جلد اول) :
هرروز ساعت۷ صبح (بهار س۸)، معلم، کوچه ۲۱،بعد مسجد سلماسی، دارالعلم امام حسن(علیه السلام)

* از ۲ اسفند ۹۳ : درس مهدویت (شرح روایات غیبت، ظهور و رجعت)، سه شنبه ها، ساعت۱۸:۰۰ (فصل پاییز و زمستان بعد نمازعشا)
آدرس: خیابان سمیه، کوچه ۱۱ (جنب مخابرات)، پ۱، حوزه علمیه ثامن الأئمه(ع)، با امکان حضور خواهران.

*******

از آنجا که معارف ناب مهدویت بسیار مورد نیاز جوانانی مثل بنده است، آنها را از طریق این وبلاگ برای شما منتظران امام زمان (علیه السلام) منتشر میکنیم.

امید است که مورد نظر حضرت حجّت قرار بگیرد، و گامی کوچک برای تعجیل در فرج موفور السّرور ایشان بشود.

الهی وفّقنا لما تحبّ و ترضی
و السلام علی من اتّبع الهدی

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
آخرین نظرات
پیوندها

۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

با سلام


لینک دانلود فایل صوتی جلسه 39 ، سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 (16 MB صوت با کیفیت wma -صندوق بیان)لینک کمکی (23.45 MB صوت با کیفیت mp3 -سرور ابری پرشین گیگ)موضوع جلسه: از کتاب شموس باب3 فصل1حدیث1- و کتاب بحارالانوار ج52 باب21 احادیث40 و41 و49 و17- تطبیق آیات قیامت با تعبیر «ساعت» بر ظهور و نامعلوم بودن وقت آن


- اگر روایت و خبری یا سرّی به شما رسید به دنبال افشای اخبار و شیوعش نباشید بلکه برای شما آنطور باشد که وقتی خبر آمدن امام به عیادت شما را میدهند (مانند داستان صعصعه با امیرالمؤمنین علیه السلام)

گویا با یافتن خبر موعد ملاقاتتان با امام، دارند خبر مرگِ شما را میرسانند (که فرمود: «فَمَن یَمُت یَرَنی» دارند میگویند که بزودی وقت ملاقاتتان با خدا در مرگتان فرامیرسد و میخواهند که شما نظری به خودتان بیافکنید و حرکتی در اصلاح شما ایجاد شود و آرزوها شما را از موعد ملاقات غافل نکند،


 پس بجای فخرفروشی و کسب شهرت و اعتبار با افشاء آن خبر موعد مرگ، بدنبال این باشید که تا رسیدن موعد آن، تکالیف و وظایف باقی مانده تان را انجام دهید و برای ملاقاتِ مرگ کاملاً آماده شوید،


و همینطور برایتان باشد که اخبار ظهور مخصوص خود شما رسیده، برای آنکه قبل از رسیدن موعد ملاقات امام، شما خودتان را آماده کنید، نه آنکه به اذاعه و شیوع آن بپردازید و موجب تبدیل و تاخیر در فرجتان شوید!


یکی از احادیث مطرح شده در این جلسه (بیان روایت در توضیحات اخیر) :

  • محمد حسین صالحی شهرودی

با سلام


لینک دانلود فایل صوتی جلسه 38 ، سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 (19.2 MB صوت با کیفیت wma -صندوق بیان)لینک کمکی (28.25 MB صوت با کیفیت mp3 -سرور ابری پرشین گیگ)موضوع جلسه: از کتاب بحار ج52 باب21 نهی ازتوقیت- احادیث45 و7 و9 و11- تاثیر انتظار فرج بر فاش نبودن وقت ظهور است مانند معلوم نبودن وقت قیامت و وقت مرگ، تا همیشه آماده برای آنها باشیم


  • محمد حسین صالحی شهرودی

با سلام


لینک دانلود فایل صوتی جلسه 37 ، سه شنبه 14 اردیبهشت 1395 (15.9 MB صوت با کیفیت wma -صندوق بیان)


لینک کمکی (23.37 MB صوت با کیفیت mp3 -سرور ابری پرشین گیگ)موضوع جلسه: بحث مناسبتی - ظهور امام زمان نتیجه ی بعثت پیامبر و مقدمه یوم البعث قیامت است - ادامه احادیث غربال در شدت فتنه هایی که خواص را ساقط میکند.


استاد عابدینی به مناسبت در ایام عید بزرگ مبعث پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به ارتباط میان بعثت پیامبر با یومُ البعثِ قیامت، و رابطه ظهور در میان این دو، اشاره فرمودند. 

در این رابطه بیان نمودند: 

«بعثتِ پیامبر (صلی الله علیه وآله)» اعلام ارتباط ایشان با «یومُ البعثِ قیامت» است که ملکوت و قیامتِ هستی برایش منکشف شده است.


«بعثت»، اعلامِ بیداری و هشیاریِ یک «انسانِ قیامتی» است در بین مردمی که در خواب و غفلتِ دنیا هستند و پیامِ هستی را نمیشنوند!


خاتم پیامبران مبعوث شد تا تمامِ مردم را بیدار کند و آنها را نسبت به عالَمِ اطرافشان هشیار نماید، که این «بعثتِ مردم» برای شروعِ «زندگی در افق یومُ البعث» و ورود به حیاتِ پاکِ قیامتی است.


 «ظهور امام زمان (علیه السلام)» نتیجه ی «بعثت پیامبر»، و مقدمه ی  «یومُ البعثِ قیامت» است. 

«ظهور» وقتِ «بعثتِ امّت نبیِّ ختمی» و هشیاری و بیداریِ تمام انسانهاست. 


 37 - ارتباط ظهور و بعثت پیامبر

  • محمد حسین صالحی شهرودی

با سلام


لینک دانلود فایل صوتی جلسه 36 ، سه شنبه 7 اردیبهشت 1395 (16.5 MB صوت با کیفیت wma -صندوق بیان)لینک کمکی (24.26 MB صوت با کیفیت mp3 -سرور ابری پرشین گیگ)موضوع جلسه: احادیث سنت غربال - شدت فتنه ها و ریزش دو سوم مردم از غافلان و رسوایی سران فتنه که امام زمان با کشتن 70 نفر از این سران آتش فتنه را خاموش می کند.


  • محمد حسین صالحی شهرودی

با سلام


لینک دانلود فایل صوتی جلسه 35 ، سه شنبه 31 فروردین 1395 (16.3 MB صوت با کیفیت wma -صندوق بیان)لینک کمکی (23.9 MB صوت با کیفیت mp3 -سرور ابری پرشین گیگ)موضوع جلسه: احادیث در سنت محض شدن - طینت محض سعید یا شقی در مبدأ، و رجوع به همان محض در امام سُعَداء یا محض در امام اشقیاء، در مراتب ظهور و رجعت و قیامت.


بخشی از روایت مورد بحث در این جلسه؛ روایت حکم ملکوتی (به نقل از المیزان ج8 ص104)

  • محمد حسین صالحی شهرودی