پای درس استاد

سلسله مباحث اعتقادی جناب استاد حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا عابدینی

پای درس استاد

سلسله مباحث اعتقادی جناب استاد حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا عابدینی

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده محمدحسین صالحی، افتخار دارم که از سال ۱۳۸۷ پای درس استاد عزیز و عظیم القدری درحوزه علمیه مقدسه قم هستم، و از همان آغاز طلبگیم از برکات علمی و معنوی ایشان بسیار استفاده برده ام.

جناب استاد حجت الاسلام والمسلمین عابدینی، که از تلامذه مراجع و آیات عظام اسلام هستند وخصوصاً ازمحضر بزرگانی مانند حضرات علامه حسن زاده آملی، آیت الله بهجت،علامه جوادی آملی، آیت الله ممدوحی، آیت الله بهاء الدینی، آیت الله محفوظی و... بهره برده اند، و از نظر فکری نیز بالأخص ممحّض در آثار و افکار علامه طباطبایی(رحمة الله علیه) میباشند.

استاد عابدینی شنبه ها در برنامه تلویزیونی سمت خدا (شبکه ۳) با صداوسیما همکاری دارند.

تاکنون درمحضر استاد عزیز دروس ذیل استفاده شده:

* از سال ۸۵ : درس شرح روایات معاد (از ابواب معاد بحار الانوار : ج۶و۷و۸) :
هفته ای یک جلسه، که کل مباحث در ۲۵بهمن۹۳ به پایان رسید.

* از سال ۹۰ : درس شرح تفسیر المیزان
یکشنبه و دوشنبه و سه شنبه (یک ساعت قبل اذان ظهر)
(آدرس فعلی: حدفاصل میدان معلم و میدان بسیج، مدرسه علمیه امام کاظم(ع)، ساختمان امام رضا(ع) همکف، مدرس۲۷ )
که فقط امکان حضور برادران می باشد.
تا ۱۱ دی ۹۷ در جلسه ۵۲۴ تا آخر تفسیر آیه ۲۵۷ سوره بقره (المیزان،ج۲ ص۳۴۷) به اتمام رسیده است، و شرح جلد دوم المیزان ادامه دارد.

* از سال ۹۱ : درس شرح روایات اصول کافی
چهارشنبه (یک ساعت قبل اذان ظهر)
(در همان مدرسه علمیه امام کاظم -علیه السلام-)
تا ۱۲ دی ۹۷ درجلسه ۲۶۷ : کتاب الحجّة کافی، باب۴۱- فی شأن «انا انزلنا»

* از سال ۹۲ : درس اسفار ( از جلد اول) :
هرروز ساعت۷ صبح (بهار س۸)، معلم، کوچه ۲۱،بعد مسجد سلماسی، دارالعلم امام حسن(علیه السلام)

* از ۲ اسفند ۹۳ : درس مهدویت (شرح روایات غیبت، ظهور و رجعت)، سه شنبه ها، ساعت۱۸:۰۰ (فصل پاییز و زمستان بعد نمازعشا)
آدرس: خیابان سمیه، کوچه ۱۱ (جنب مخابرات)، پ۱، حوزه علمیه ثامن الأئمه(ع)، با امکان حضور خواهران.

*******

از آنجا که معارف ناب مهدویت بسیار مورد نیاز جوانانی مثل بنده است، آنها را از طریق این وبلاگ برای شما منتظران امام زمان (علیه السلام) منتشر میکنیم.

امید است که مورد نظر حضرت حجّت قرار بگیرد، و گامی کوچک برای تعجیل در فرج موفور السّرور ایشان بشود.

الهی وفّقنا لما تحبّ و ترضی
و السلام علی من اتّبع الهدی

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب
آخرین نظرات
پیوندها

باسلام

🔶جلسه ۸۵

لینک دانلود فایل صوتی جلسه ۸۵، سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ (24.9 MB صوت با کیفیت wma -صندوق بیان)

اولین جلسه سال تحصیلی 97-98

لینک کمکی جلسه ۸۵  (32.8 MB صوت با کیفیت mp3 -سرور ابری پرشین گیگ)

موضوع جلسه:

- نگاه منظومه ای به دین با نظر به ظهور (جلسه اول)

🌸 با نگاه منظومه ای، ظهور صرفا قطعه ای از تاریخ نیست، بلکه فصل اخیر تاریخ پیوسته توحیدی است در برپایی فرهنگ اقامه دین و برچیدن ظلم، که اربعین هم نمونه ای از اوست.

🌸 تمام مناسبت های دینی در طول تاریخ، از بعثت انبیاء و بعثت نبی خاتم و نصب ولایت امیرالمؤمنین در غدیر و قیام سیدالشهدا در عاشورا و فرهنگ زیارت اربعین و ... همه مراحل اقامه‌ی دین در تاریخِ پیوسته‌ی ظهور است.

🌸 اربعین یک فرهنگ تمدنی جدید ایجاد میکند که گسستن از یک تعلق به روابط غلط سابق، و پیوستن به یک مرتبه ای از اقامه دین است، که با حرکت جمعی و کاروانی اش، یک حرکت تمدنی جدیدی را گشوده است.

🌸 اربعین یک تمدنِ مهاجم به فرهنگ فردگرایی و رفاه گرایی منحط غربی است، که با نگاه منظومه ای به دین و حقیقت ولایت، یک حرکت کاروانی و  جمعی بسوی فرهنگ زیبای جامعه مهدوی دارد، که موجب زوال فرهنگ زشت غربی میشود. روحیه ایثارگری و محبت ایمانی و حُسن خلق و سخاوت و تحمل سختی ها و تلاش خستگی ناپذیر برای خدمت و تقدم دادن نفع دیگران بر نفع خود و هر روحیه ناب دینی در فرهنگ تمدّنی اربعین ظهور یافته و هر فرهنگ مقابل غربی اش را زمین میزند.

🌸 فرهنگ اقامه دین در اربعین و ظهور، مهمتر از خودِ اقامه دین است. چنانکه فرهنگِ عمومیِ اقامه‌ی قسط توسط خود مردم، مهمتر از خود اقامه‌ی قسط توسط یک شخص خاص است. این فرهنگسازی هدف انبیاء الهی بوده که خود مردم فرهنگ اقامه قسط را بیابند و بدنبال تحقق عدالت و اقامه قسط بروند: « لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ » (الحدید :  25). پس خود «اقامه ی دین» هم میوه و ثمره ی «فرهنگِ اقامه دین» است، که در جریان اربعین این «فرهنگ اقامه دین» است که دارد محقق میشود. اینکه هرکسی در این فرهنگِ جاری در اربعین وارد میشود میبیند که ناخودآگاه دارد ساخته میشود و دارای روحیه سخاوت و ایثار و محبت و ارتباطات توحیدیِ اجتماعی میگردد، که برای هر فطرت انسانی جذابیت دارد.

🌸 خضوع در مقابل محبین امام حسین (علیه السلام) انسان را به خشوع در برابر خدا، و فانی شدن در امام میرساند. از این جهت است که هر خدمتی در این حرکتِ کاروانیِ اربعین، قدمی بسوی خدا و نزدیک شدن به حجّت خداست.

🌸 روابط انسان با اعمال دینی و افراد مؤمن، هرچقدر منظومه ای دیده شود، اثرش عمیقتر و با گستره ای وسیعتر درک میشود. اینکه در روایات میفرمایند یک درهم صدقه در راه اهل البیت (علیهم السلام) -مانند هزینه کردن در اربعین- معادل هزار هزار درهم صدقه در امور خیر است، این نشان میدهد که با نگاه عمیق توحیدی و اعتقادی که در ارتباط با ولایت ایجاد میشود هر عملی ضریب بینهایت پیدا میکند و با وسعت بیکران مقام ولایت گره میخورد و اثری مضاعف از عمل خیر جدای از ولایت می یابد.

🌸 فلذا در این نگاه منظومه ای به اعمال و اخلاق و عقاید دینی، دیگر هر عمل دینی جدای از اخلاق دینی و اعتقاد دینی نیست. بلکه هر عملِ دینیِ شیعه در اربعین، با محبت و مودّت و اعتقادی که در ولایت اهل البیت (علیهم السلام) دارد ضریبِ نامتناهی بقدر وسعت مقامات اهل البیت (علیهم السلام) می یابد.

🌸 اگر اینطور شد که هر مؤمنی عملش را مرتبط به نظام دینی دید، آنگاه وسعتِ تاثیرِ عملش چند صد برابر میشود، که این نشان از ظرفیت ایجاد شده با نگاه منظومه ای به دین است. این بیان قرآن با ذکر مَثَل خوشه گندم است، که به مثال دانه گندمی که یکی از آن پس از کاشتن و رشدش تبدیل به خوشه ای هفتصد برابر میشود، هر عملِ مؤمن با نظر به ظرفیتِ نگاهِ منظومه ای و جامع به دین، اثر هر یک عملش در این نظام ۷۰۰ برابر است. خداوند متعال در آیه 261 سوره بقرة میفرماید: «مَثَلُ الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فی‏ کُلِّ سُنْبُلَةٍ مِائَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیم‏» : « مَثَل [انفاق‏] آنها که اموال خویش را در راه خدا انفاق مى‏کنند، همچون دانه است که هفت خوشه برویاند و در هر خوشه یکصد دانه باشد و خدا [پاداش‏] هر که را بخواهد [و شایسته بداند]، چند برابر خواهد کرد و خداوند را بخششى گسترده است و مى ‏داند چه‏ کسى درخور بخشش است». 

🌸 بنا بر این، چه برای «انصار اربعین» در هر «میزبان و موکب دار اربعین» اجر بینهایت است در انفاق در راه اهل البیت (علیهم السلام) با خدمت به زوّار ایشان و احیاء فرهنگشان، و چه برای هر زائر مسافر و «مهاجر اربعین» اجر بینهایت است در خرج کردن در راه رسیدن به زیارتگاههای اهل البیت (علیهم السلام) و انفاق در احیاء فرهنگ زیارت و طلب رضایت ایشان.

🌸 با نگاه منظومه ای به دین، ظهور دیگر یک واقعه فقط نیست، بلکه تحقق نقشه‌ی توحید الهی است که پیوسته با آمال و اعمال و سنت های تمام ِ انبیاء و اولیاء الهی برای احیاء کردنِ «فرهنگِ اقامه‌ی دین» در «عموم مردم جهان» است، و «جریانِ جهانیِ اربعین» هم بخشی از همین نقشه‌ی الهی در تحقق بخشیدنِ هدفِ ظهور است.


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی